Solar Films Inc. Oy

Solar Films Inc. Oy (perustettu 1995) on johtava elokuva-alan tuotantoyhtiö Suomessa. Sen tuottamat elokuvat ovat voittaneet yhteensä 41 Jussi-palkintoa, kahdeksan yleisö-Jussia ja saavuttaneet miljoonia katsojia elokuvateattereissa. Häjyt (1999), Tummien perhosten koti (2008) ja Puhdistus (2012) ovat olleet Suomen virallisia Oscar-ehdokkaita. Elokuvien ohessa Solar Films on tuottanut televisiolle tuhansia tunteja draamaa ja viihdettä. Solar Filmsin omistavat Egmont ja vastaava tuottaja Markus Selin. Solar Filmsin toimitusjohtaja on Jukka Helle.

Suomen elokuvateattereissa katsotuimmat elokuvat (TOP 3) viimeisen 27 vuoden aikana ovat kaikki Solar Films -tuotantoja:
1. Pahat pojat (614 628)
2. Luokkakokous (505 376)
3. Mielensäpahoittaja (500 926)

Solar Films
Veneentekijäntie 20
00210 HELSINKI
puh. 029 3700 390

TV | Solar Republic
Veneentekijäntie 20
00210 Helsinki
solarrepublic.fi

Markus Selin

omistaja, vastaava tuottaja

markus.selin@solarfilms.com

Jukka Helle

toimitusjohtaja, vastaava tuottaja

jukka.helle@solarfilms.com
+358 400 438 905

Jonna Enroth

linjatuottaja

jonna.enroth@solarfilms.com
+358 44 575 0101

Pinka Hämäläinen

talouspäällikkö

pinka.hamalainen@solarfilms.com
+358 400 883 678

Antti J. Jokinen

OHJAAJA, KÄSIKIRJOITTAJA

Ida Kallio

SENIOR EXECUTIVE ASST., SOCIAL MEDIA MANAGER, TIEDOTUS, MARKKINOINTI, ENSI-ILLAT, MATERIAALIPYYNNÖT, TYÖHAKEMUKSET

ida.kallio@solarfilms.com
+358 40 543 0713

Nina Laurio

tuottaja

nina.laurio@solarfilms.com
+358 50 336 6393

Jussi Lepistö

MARKKINOINTITUOTTAJA

jussi.lepisto@solarfilms.com
+358 400 405 582

Joel Siitonen

jälkituotantopäällikkö

joel.siitonen@solarfilms.com
+358 50 321 9066

Rimbo Salomaa

tuottaja

rimbo.salomaa@solarfilms.com
+358 40 550 1770

Hanna Virolainen

linjatuottaja

hanna.virolainen@solarfilms.com
+358 41 536 0292

Katja Toivanen / Helsinki Calling

TIEDOTUSPÄÄLLIKKÖ

katja.toivanen@helsinkicalling.com
+358 40 701 1686

Start typing and press Enter to search